Mi is a hatalom?

“Mesélik, hogy az Aranyúrnő rendjé­nek be­avatási szertartásán egy kardot, egy jogart és egy bőségszarut tesznek a jelölt elé, majd felszólítják, hogy vá­lasszon közülük. A jogartól sokan azért ri­adnak vissza, mert nem akar­nak dölyfösnek mutat­kozni; pedig ez a legjobb döntés, a bírói hatalom szim­bóluma, tökéletesen jelképezi azt a szerepkört, amit Dreina szolgái tölte­nek be az Államszövetség­ben. Nem jár rosszul az a jelölt sem, aki a bőség­sza­ru után nyúl: ez meg Dreina gazdag áldását je­lenti, amellyel bőkezűen megadományozza a te­remtett világot. A jogar mellett voksolókból általá­ban jeles tanácsurak és diplomaták vál­nak, a bő­ségszaru pártiak pedig ki­váltképp a rendi birtokok igazgatásá­ban, a termelés és a kereskedelem szer­vezésében tűnnek ki. A próbán csak akkor lehet elbukni, ha valaki a kardot válasz ja. Az ilyet az Aranyúrnő felkentjei mindjárt el­tanácsolják: próbáljon inkább szerencsét Darton vagy Uwel rendháza­iban, Erionban, vagy az Ibarában; esetleg Kránban, ne­kik semmi szükségük üresfejű vere­kedőkre, akik előbb ütnek és csak azután gondolkodnak.”

 

Poszulátom: A Dreina-hívő előbb gondolkodik, utána üt… jogarral. Fordítsuk le kártyanyelvre:

Leidézünk egy A hatalom úrnőjének választottjaA hatalom úrnőjének választottjat. És egy hódító király jogarahódító király jogarat. Tovább tudjuk gondolni?

– Igen. (Ez esetben folytassuk a cikket)

– Nem. (Ez esetben inkább a deck-könyvtárat javaslom, ahol az előre megrágott-pépesített bébiételek sorakoznak)

Olcsóbban jönnek a kalandozók, és ráadásul elve a manőverbe érkeznek. Vezérünkkel a hősök korahősök kora jól harmonizál, elindul a 6. szintű alak, és még közben jöhetnek nudumalok.

Jöhet persze Csákány TrabbalCsákány Trabbal is, akihez jöhet Qus QuarQus Quar, Ha idáig eljutottunk, brutális szinthorda alapjait vetettük meg: pyarron küldöttepyarron küldötte 2 mp, 4 szint (ha elindul) és egy kártya. Lankont pajzsaLankont pajzsa detto. Trabbal (hősök korával) 2-2 szinteket kap minden sorelhagyással, (5-ről indul). A válaszottból esetleg letehetünk egy másodikat is, megfelelő pillanatban – kellő erőforrasok birtokában. Innentől a pyarroniak 2-vel olcsóbbak, elindulva 2 szintet és 2 lapot kapnak (+1 szintet QQ-tól). Most már kell papír-ceruza, de a zoknit minimum levesszük, hogy a kézi matekunkat megtámogassuk lábujjakkal. Ekkortájt érik meg az idő ravenar hadnagyaravenar hadnagya számára (ha 4 kalandozónk van, amiből 2 a válaszott, akkor a hadnagy 2-ért jön, sorelhagyásokor minimum 6. szintű, és mindenkinek ad egy további szintet), aki tovább boostolja a borméregborméregtől kapatos társaságot. Jó kész, vége, mindenki hetedik szintű…

 

“Az  erő: sötétség. A hatalom: káosz. Az ősminták: energiák.” (felirat egy törött kőtáblán)

Ez a három tőmondat is továbbgondolásra szorul. Azt poszuláljuk belőlük, hogy kell ehhez a rohamhoz jócskán erőforrás.

– Very basic: besúgó leleplezésebesúgó leleplezése, azim anakbutazim anakbut.

– Not so basic: A két nagyobb kalandozónak öszsesen 3 politikája van, vagyis jöhet Uma-AhnatUma-Ahnat.

– Upper intermediate: Én előszedném a Misztikus BankárMisztikus Bankárt, (haditanácshaditanács, QusQuar, Uma-ahnat), a manapság népszerű elszabadult főnixelszabadult főnixek, azimok segítsgével akár első körben is megnyithatja a befektetesi ciklust. (Trabbal tud rá szövetségpontokat tenni, azaz körönként 5 SZP-vel simán hízhat. Ezen a ponton úgy tűnhet, hogy az államszövetség cirádás beszédű papjai úgy intrikálnak, mint egy toroni famor). Ütés még sehol sincs, csak a szint, és a lóvé. Igazi hatalmi tobzódás. Jól sejtették a Tizenhármak, hogy a Dúlás esetleges elmaradása milyen makropolitikai következményekkel járhat, az embernépek gyors és szervezett társadalma sok helyen a Változások törvényének érvényességének iskolapéldáját statuálhatta volna.

 

“Az ember antropológiai alapadottságaihoz tartozik az a törekvés, hogy érvényesítse saját akaratát, saját érdekeit és meggyőződéseit, és kibővítse saját szabadságszféráját mások (jogos) ellenkezése dacára is (erőszak).” Rahn Vorgrimler, Laborem Exercens, A papi szék szék bullája a törvényhozásról, Psz. 1481.

A deck kb. ugyanúgy épül fel, mint a légió, de krániak helyett pyarroniak vannak benne, sokkal több a szintjük, és még ide-oda kombóznak is egymással. Az első körünk gyengébb, mert a hősünk 1 mp-vel drágább. Emiatt jön jól a quintarha, aki elkéri ezt a manát – ld. “mások (jogos) ellenkezése dacára is”. Ha marad szabad hely a pakliban, olyan kárytákat tegyünk ezekre a helyekre, amik első körben segítenek (ezeket akadálylapoknak hívjuk, de egy RagályRagály is segítség lehet.) Ezek ugye a Bankár lerakását is segítik, és az első rohamok során is hasznosak, olyan, mintha két laphelyet is használnák egy fóliában.

 

Az emberek lelki fejlődését, sajá­tunknak kell tekinteni, ha ezt ők is úgy kívánják. Az emberi hala­dás fel­tételei pedig az igazság, a törvények bölcs megalkotása és elbírálása.” Gerdewin Rognum, Selmo atya fegyvertársa, PSz. 216.

Ynev leginkább ügyvéd-közgazdász pszichometabolikájú vallásában hogyan kerülhet egyáltalán szóba a lelki fejlődés, hiszen csak az irányítás (kártyások kedvéért: kontroll) és a bőség (gyk: agro’) hajszolása dominál? Rövid példa: a KK-s lapbemutatók egyikében megláttam Lankont Pajzsát (mindeki sikított, mekkora spoiler – ja, nem), azonnal a kerengőzött, dupla Trabbal jutott eszembe – mint midenkinek (na, ez már lelki fejlődés, a deck-könyvtárakban ilyesminek nyomát sem látni…)

Lankontjugend elindul. Besebzi egy bármi, és két Trabbal beugrik. (ne feledjük, akadálylap is sebezheti, nincs rajta harci jel). (Trabi1: 5mp, Trabi2: 6mp, Lankont: 3 mp, MobilBankár, QQ: 0 mp) Ezzel Trabi tempót (is) nyer. A szövetségeseink pedig brutál SZP-ket. A Bankár ebben a körben akár 11 SZP-t is tarhálhat (Trabi1, Trabi2, és Trabi1-2 újra, plusz az alap 6-ja – feltételezve, hogy első körben a Bankárnak az ellenfél szövetségpontot adott mana helyett). Ezután a MB-t még kisüthetjük. 9+8 SZP 2. körben. Nem kell kezedeményezőnek lennünk, ha akadályozunk, az is jó. 2. körre a Quintibank full kész, az ellenfélnek minden sorálhagyás 1 mp, és bármikor elvehetjük az összes manáját (és aranyát). Jó játék ígérkezik, az időlimitet szeretjük, legalább nem kell sokáig várni a sorsolást. Dreina papnői bőségszarut fújva harsogják az örömódát.

Ebbe is biztosan tennék még kalandozókat, főleg azért, hogy a quintarhált mp-t legyen mire elkölteni. Másrészt viszont, miután elvettük ellenfelünk manját, egészen bátran jöhet az erőviszonyok átrendezéseerőviszonyok átrendezése, hiszen nem tudja Nethiree bástyával leszedni – gyk, az egész kombót (ismétlem, az EGÉSZET) megcsináljuk még egyszer, ugyanabban a körben…

 

“Jóóóó… Jóóó. Korlátlan hatalooom” egy réges-régi főkancellár

Az Uma-Ahnat – Misztikus Bankár duóra még szánnék egy mondatot. Átadja a manát, ami átalakul 2 arannyá.

Ha netán sok akadállyal játszik, jöhet a Béke honol. Mivel 0 mp-je van, az akadálylapok fenyegetése ezáltal mérséklődik.

QQ miatt, mivel már rojtosra gondolkoztuk magunkat, jöhet pár ütés. Minidg az a cél, hogy legalább 4 szintet tudjunk ütni egy lappal. Ha ez nem megy, üssünk 3 szintet. Trabbal és a válaszott elsöpréssel 6, illetve 5 szintet tudnak ütni. 3 szint a csákánylendítés, a vérzik a sivatag, és a frontvonal áttörése. Felmerülhet a befejező vágás és az alattomos támadás.

 

MDani